„Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem.”

„Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem.” by Oliver Sacks ..

Tytuł – dla niewtajemniczonych – jest raczej śmieszny i absurdalny.
No, bo jak można pomylić żonę – żeby jeszcze z inną kobietą – ale z kapeluszem?
Owszem, można – o tym przekonuje nas autor, we wciągającym zbiorze opisów „przypadków” z własnej pracy zawodowej lekarza – neurologa, napisanym jak najlepsze kryminały – aż trudno się oderwać;)

W poszczególnych opowiadaniach, których jest ponad 20,  poznajemy dzieje pacjenta, który kłóci się całkiem serio z innymi, że jego noga to nie jest jego noga, tylko jakaś obca i zapewne ktoś w niewybrednym dowcipie ją podłożył; albo pacjenta, który powtarza wielokrotnie to samo opowiadanie, ze świętym przekonaniem, że słuchacze na pewno tego jeszcze nie słyszeli; mamy też fantastyczną historię genialnego umysłu autystyka, zadziwiającego swym talentem artystycznym.

Niezwykła opowieść dotyczy też człowieka, który nie potrafił odczytywać emocji, malujących się na twarzach innych osób i traktował bardzo dosłownie każde wypowiedziane przez nich zdanie, co prowadziło do zabawnych, ale i kłopotliwych sytuacji.

Z kolei pacjenci z afazją, przejawiający problem z rozumieniem mowy – świetnie interpretują wszelkie pozostałe formy wyrażania myśli przez innych ludzi (ton głosu, mowę ciała, spojrzenia), co dla osób obserwujących takie umiejętności, jest zaskakujące i niepokojące – ale też jest niezwykłą umiejętnością, dzięki której taka osoba wyłapie szybciej niż pozostali, kłamstwo, fałsz, manipulację.

Uśmiech wywołuje też historia pewnej starszej pani, która, mimo doskonałego wzroku, dostrzega tylko prawą stronę wszelkich przedmiotów – lewej nie widzi wcale. W związku z tym obiady zjada wyłącznie z prawej części talerza, a makijaż nakłada tylko na jedną stronę twarzy, będąc przekonana, że wszystko zrobiła poprawnie..

Książka, o autentycznych przypadkach, napisana na podstawie pracy naukowej i praktyki lekarskiej, stanowi świetną lekturę dla studentów, ale i dla zupełnych laików.

Jest podzielona na części: 1.Straty, 2.Nadmiary, 3.Uniesienia i powroty, 4.Świat prostych umysłów – które jako kategorie, stanowią ogólną wskazówkę, jakie przyczyny leżą u podstaw opisywanych stanów i zachowań pacjentów.
Najciekawsze jest to, że wszystkie opisane zdarzenia to nie fikcja literacka, ani nie opisy rzadkich chorób psychicznych – nic z tych rzeczy. Takie przypadłości mogą się zdarzać po różnego rodzaju wypadkach, urazach mózgu, wylewach, powikłaniach po nawet banalnych chorobach, osobom całkiem młodym jak i w wieku podeszłym.

Dlatego warto przeczytać tę książkę, aby choć trochę poznać problemy, które mogą mieć ogromny wpływ na zachowania, a w codziennej rzeczywistości napotykają na mury niezrozumienia i bardzo łatwo są obciążane pobieżnymi, krzywdzącymi ocenami.

->
RSS
Facebook
Facebook
Google+
Google+
http://psychomapa.pl/mezczyzna-ktory-pomylil-swoja-zone-z-kapeluszem/
Twitter
Visit Us
LinkedIn
Follow by Email