6 stopni oddalenia – świat jest taki mały

Stanley Milgram (znany z eksperymentu dot. posłuszeństwa autorytetom) w 1967 roku zainicjował szerokie zainteresowanie sieciami znajomości ludzi na świecie.

s: wikipedia org
Six degrees of separation/pic. by Laurens van Lieshout

Postawił hipotezę, wg której członkowie jakiejkolwiek większej  grupy społecznej, nieznani sobie wzajemnie – mogą skontaktować się ze sobą dzięki sieci znajomych swoich znajomych. Działo się to jeszcze w czasach przed internetem i badacz użył do swojego eksperymentu zwyczajnych listów, które poproszona o to osoba miała przekazać dalej znanej przez siebie osobie, najbliższej adresatowi docelowemu .
Eksperyment zwany „świat jest mały” pokazał, że wystarczy średnio ok. 6 znających się pośrednio osób, aby dotrzeć do osoby, z którą chcemy się skontaktować.

Od lat 60-tych XXw. eksperyment był też inspiracją do wielu podobnych badań społecznych, przydatnych w socjologii i psychologii społecznej, a ostatnio zyskał na znaczeniu dla internetu i mediów społecznościowych, gdzie już sam portal FB podsuwa nam propozycje „znajomych, wspólnych znajomych i znajomych naszych znajomych”, abyśmy zacieśniali znajomości z osobami z całego świata (jakiś czas temu badania Facebooka zawęziły krąg takich znajomych aż do trzech i pół osoby – tu wyniki badania „degrees of separation”)

I tak internet stał się naprawdę „globalną wioską”.
Brakuje chyba tylko tego społecznego wsparcia i wzajemnej pomocy, jakimi cieszyły się rzeczywiste małe wioskowe wspólnoty, gdzie każdy mógł polegać na sąsiedzie. Ale to temat na inny wpis.

O Milgramie pisałam jeszcze tu: Eksperymentator-czy-masz-wybór?

->
RSS
Facebook
Facebook
Google+
Google+
http://psychomapa.pl/6-stopni-oddalenia-swiat-jest-taki-maly/
Twitter
Visit Us
LinkedIn
Follow by Email