„Po jasnej stronie mocy „..

Czasem w życiu próbujemy iść na skróty, aby jak najszybciej rozwiązać napotkane konflikty, przywrócić dawny stan ducha, nie zagłębiając się specjalnie w skomplikowane meandry problemów. A jeśli te małe sprawy jednak wciąż zaprzątają nam głowę, wtedy szukamy gdzieś prostej recepty, szybkiej pomocy u terapeutów, ale… okazuje się, że nie każda terapia nadaje się na taką krótką interwencję.

Dlatego warto zwrócić uwagę, że niekiedy pomocna może okazać się terapia skoncentrowana na rozwiązaniach (TSR).
To podejście, które korzysta z niedyrektywnej postawy „niewiedzy” terapeuty na temat „zaburzeń” klienta, oddaje odpowiedzialność za ustalenie celu terapii w ręce osoby, zwracającej się o pomoc, zakładając od początku, że każdy człowiek jest ekspertem od własnego życia. Pozwala to na udzielenie wsparcia psychologicznego bez zagłębiania się w długotrwałe odkrywanie warstwowych problemów, nagromadzonych z dawnych lat, bez pouczania i moralizowania, co klient powinien naprawić w swoim życiu, ale za to z szacunkiem i akceptacją dla jego własnych celów i potrzeb.

W czym tkwi strategia tego podejścia?

TSR koncentruje się na poszukiwaniu zasobów człowieka, takiego jakim jest; w trakcie procesu terapeutycznego uczy klienta, jak samodzielnie może wykorzystać to co ma, co potrafi, w jakich żyje warunkach i okolicznościach, aby w tej obecnej sytuacji poradzić sobie z trudnościami, problemem, z którym przyszedł na terapię.

Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach nie stanowi odrębnego nurtu psychoterapii w klasycznym ujęciu, opartym o rozpoznanie psychopatologii i kryteria wg klasyfikacji DSM.
Można rozumieć ją jako zbiór efektywnych technik, które umiejętnie zastosowane pozwolą klientowi spojrzeć inaczej na jego własny „sposób doświadczania pewnych faktów” (cyt.) i jego indywidualne potrzeby. Rozmowa z terapeutą TSR  bez presji, że trzeba „naprawić swoją  psychikę”, daje możliwość dostrzeżenia swoich mocnych stron, zasobów w danej sytuacji. Pozwala skoncentrować się na tym, jakie klient ma cele i w jaki sposób będą one wpływać na  jego przyszłość.

TSR należy do grupy tzw. terapii krótkoterminowych, może być stosowana w obszarach terapeutycznych, ale także w edukacji, pracy socjalnej, biznesie, jednocześnie może być wstępnym etapem do podjęcia regularnej psychoterapii w wybranym nurcie (np. poznawczo-behawioralnym, humanistycznym, systemowym).

Jeśli zastanawiasz się, czy podejście skoncentrowane na rozwiązaniach jest dla Ciebie, to zanim zdecydujesz się na taką terapię, warto sięgnąć po lekturę książki-rozmowy dwóch specjalistów od TSR, jakimi są Luis Alarcon Arias i Igor Rotberg, którzy dzięki swojemu wykształceniu oraz doświadczeniu w psychoterapii potrafili w książce wyjaśnić, w jakich sytuacjach TSR może okazać się przydatne oraz kiedy warto poszukać w życiu „jasnej strony mocy”.
Polecam.

Luis Alarcon Arias i Igor Rotberg:
Po jasnej stronie mocy. O terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach (TSR)
(link afiliacyjny)

 

 

->
RSS
Facebook
Facebook
Google+
Google+
http://psychomapa.pl/po-jasnej-stronie-mocy/
Twitter
Visit Us
LinkedIn
Follow by Email